Інвестиційні ризики в Україні та світі: чого чекати через ескалацію конфлікту ?

Національний банк погіршив свій прогноз зростання ВВП України у 2022 році з 3,8 % до 3,4% через геополітичну ситуацію, а також значно збільшив прогнозовану інфляцію. Про це заявив голова НБУ Кирило Шевченко під час пресбрифінгу з монетарної політики. Він підкреслив, 2021 року відновлення економіки було повільнішим за очікуване внаслідок стрімкого подорожчання енергоносіїв, впливу низьких врожаїв 2020 року, повільніше відновлення сектору послуг. 

 Видання Bloomberg виділило головні класи активів, на які варто звернути увагу інвесторам на тлі можливої кризи та російської загрози. 

Природній газ. Ціни на нього дещо знизились порівняно із груднем 2021-ого. Новий військовий конфлікт може зменшити потоки газу до Європи, це призведе до нових цінових рекордів, прогнозують аналітики  Goldman Sachs Group. 

Українські активи. Українські євробонди впали у собівартості на 7,5% від початку року. Це другий найгірший показник серед ринків, що розвиваються. Гірше тільки в Аргентині. Курс гривні до долара продовжує падіння. 

Метали. Інвестори починають нервувати з приводу російського експорту металів. Аналітики попереджають, що будь-які порушення постачань можуть призвести до різкого зростання цін. І ймовірні американські санкції проти російських виробників та постачальників металу – матиме значний вплив на цінники. 

Пшениця. Минулого тижня ф’ючерси на пшеницю вперше із грудня підскочили до 8 дол через побоювання можливої ескалації. Військовий конфлікт може вплинути на виробництво та експорт сільськогосподарської продукції, зокрема кукурудзи, пшениці.  А фінансові санкції проти РФ можуть ускладнити торгівлю. Водночас, вказують аналітики, після анексії Криму не відбулось яких значних розривів у постачанні пшениці, а перемовини щодо санкцій нині стосуються більше фінансового сектору, аніж сировинного. 

Державні облігації США. А от хто поки у виграші від усієї ситуації – так це державні облігації США, які традиційно вважаються “безпечною гаванню”. Минулого тижня десятирічні облігації США піднялись до більш ніж 2-річного максимуму. Таку ж тенденцію демонструють і німецькі облігації.