Україна й Туреччина підписали історичну угоду про зону вільної торгівлі

Переговори тривали з 2011-ого року, коли було підписано Декларацію про стратегічне партнерство країн.

В рамках ЗВТ Туреччина встановить 0%-ве мито на 10 337 товарних позицій, або 95% від загальної кількості товарів, що експортуються Україною. Ще на 1 348 товарних позицій будуть діяти тарифні квоти або зменшені мита.

Україна разом з тим зберігає дію мит на вживані автомобілі і секонд-хенд, а також встановлює трьох і пʼятирічні перехідні періоди дії мит на транспортні засоби і продукцію легкої промисловості. Також Україна залишила за собою право застосувати експортне мито на вивезення металобрухту.

Також Туреччина спростить для українських компаній доступ на свій ринок послуг, а український бізнес зможе відкривати в Туреччині свої філіали.

Мінекономіки очікує, що підписаний документ матиме загальний позитивний ефект для економіки України. За попередніми прогнозами угода щорічно даватиме +2,2% до ВВП.

У 2021 році товарообіг між Україною та Туреччиною становив понад 7 млрд дол., при цьому експорт з України – 4,1 млрд дол., імпорт – 3,2 млрд дол. 

Більшу частину українського експорту до Туреччини – 70% – становлять метал та зернові.

Найбільшою статтею експорту з Туреччини до України є текстиль. 

Завдяки угоді про ЗВТ з Туреччиною, прогнозують в уряді, понад 370 млн дол. щорічно економитимуть на сплаті мита українські бізнесмени.

Нові умови торгівлі, після ратифікації парламентами України та Туреччини, набудуть чинності 1 січня 2023 року.